W co inwestują właściciele e-commerce w zakresie logistyki, jakie są główne problemy w logistyce, magazynowaniu i obsłudze posprzedażowej na półmetku 2024 r. opowiada Mariusz Korzeniecki – business development director w Magazynuj.to. Komentarz pochodzi z e-booka „Dochodowy e-commerce 2024”.
W co inwestują właściciele e-commerce w zakresie logistyki
Wyniki wszelkich badań z rynku e-commerce mówią jasno i klarownie, że klient chce otrzymywać paczki szybciej oraz mieć większy wpływ na termin i sposób ich odbioru. Okazuje się, że dostawa, która odbywa się do 12 godz. od złożenia zamówienia, motywuje do częstszych zakupów.
Wobec tego najnowsze trendy w logistyce to:
Słuchaj „Marketer+” Podcast
- Automatyzacja i robotyzacja– wdrożenie robotów i systemów AI do zarządzania magazynem pozwoli na szybsze oraz bardziej efektywne przetwarzanie zamówień. Za ich realizację miałyby odpowiadać drony i roboty dostawcze.
- IoT, big data i analityka – wykorzystanie urządzeń IoT (internet of things) w magazynach do zbierania danych pomoże optymalizować procesy logistyczne, lepiej zarządzać zapasami i przewidywać popyt.
- Zrównoważona logistyka – ekologiczne opakowania i niskoemisyjny transport mają pozytywny wpływ na środowisko i wizerunek firmy.
- Elastyczna dostawa – możliwość wyboru dokładnego czasu dostawy, który najbardziej odpowiada klientowi, jest coraz istotniejszy dla odbiorcy.
- Automatyzacja i przejrzystość procesów zwrotów – w wielu branżach (szczególnie fashion) podstawą są proste reguły zwrotów z daleko posuniętą automatyzacją.
Od kilku lat problemy, z którymi borykają się magazyny fulfillmentowe, są w zasadzie takie same: coraz większa konkurencja i rosnące koszty prowadzenia działalności
Główne problemy w logistyce, magazynowaniu i obsłudze posprzedażowej w e-commerce
Od kilku lat problemy, z którymi borykają się magazyny fulfillmentowe, są w zasadzie takie same: coraz większa konkurencja i rosnące koszty prowadzenia działalności. Dlatego tak istotne jest, by nadążać za rynkiem i reagować na bieżące wyzwania.
Szczególne trudności sprawiają:
- Wyzwania technologiczne – skuteczna integracja różnych systemów informatycznych (ERP, WMS, TMS) w celu zapewnienia płynności procesów logistycznych oraz ochrony danych klientów.
- Zarządzanie zapasami – dokładne przewidywanie zapotrzebowania na produkty (z uwzględnieniem sezonowości), aby uniknąć zarówno nadmiernych zapasów, jak i braków w magazynie.
- Szybkość i precyzja dostaw – krótkie terminy realizacji zamówień i eliminacja błędów w dostawie.
- Optymalizacja procesów magazynowych – inwestycje w kosztowne automatyczne systemy magazynowe.
- Obsługa zwrotów – gotowość na wysoki wskaźnik zwrotów i związane z tym koszty.
- Dobra komunikacja z klientem – bieżące rozwiązywanie problemów posprzedażowych (reklamacje) i utrzymanie lojalności.
- Zrównoważony rozwój – ekologiczna logistyka i przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony środowiska.
Artykuł pochodzi z e-booka „Dochodowy e-commerce 2024”. Kliknij w baner i pobierz.