Pierwsze skojarzenia z automatyką i robotyką to przemysł i produkcja. Rozwiązania w tych obszarach obliczone są na trwałość i niezawodność, a maszyny przemysłowe często działają bezawaryjnie przez dziesiątki lat. Firma Smart Automation przenosi standardy przemysłowe do innych dziedzin, również na rynek e-commerce. Poznaj case study i dowiedz się, w jaki sposób rozwiązania przemysłowe mogą usprawnić działanie e-sklepu.
Do czego przydaje się automatyka?
Automatyka przemysłowa to przede wszystkim rozwinięta metodyka prowadzenia projektów nietypowych. Tam, gdzie oczekiwana jest personalizacja rozwiązania, a potrzeby i zakres projektu mogą się zmieniać, konieczny jest dojrzały model współpracy.
Powstawanie rozwiązań dla przemysłu zawsze jest zorientowane na konkretny proces, uwzględnia szczegółowe rozpoznanie potrzeb i okoliczności, dobór i wdrożenie rozwiązań optymalnych, a – co szczególnie ważne – nie może zamykać drzwi do dalszego rozwoju.
Case study, czyli jak to się zaczęło
W 2018 roku z firmą Smart Automation nawiązał kontakt wiodący sklep internetowy zajmujący się dystrybucją detaliczną opakowań z materiałami sypkimi.
Gdy magazyn obejmuje 4000 indeksów, a liczba zamówień sięga w sezonie kilku tysięcy na dobę, rozwiązania automatyczne to najlepsza gwarancja wydajności i niezawodności.
Automatyzacja redukuje wpływ czynnika ludzkiego w kilku obszarach – od wyręczenia pracowników w czynnościach monotonnych i uciążliwych, przez eliminację pomyłek w kompletowaniu zamówień, wyzwania związane z rotacją i absencją pracowników, aż po wyższą przewidywalność procesów w okresach wzmożonego popytu.
W omawianym przypadku analiza opłacalności dla pierwszego wdrożenia wykazała, że największe korzyści przyniesie rozszerzenie automatyzacji na cały proces. Finalnie w zakresie projektu znalazło się kompletowanie zamówień, pełna integracja z systemem informatycznym klienta, automatyczny załadunek magazynu oraz samoczynna inwentaryzacja, a także pakowanie zamówień i nadawanie etykiet adresowych.
Założenia automatyzacji firmy dystrybuującej opakowania z materiałami sypkimi:
- Obsługa min. 39 000 opakowań dziennie.
- Średnio 13 opakowań na jedną przesyłkę.
- Pojemność magazynu: ≈4000 indeksów, sumarycznie ≈1 mln pojedynczych opakowań.
- Identyfikowalność dla każdego opakowania.
- Kontrola poprawności kompletacji.
- Możliwość przeprowadzenia automatycznej inwentaryzacji.
- Budżet rozwiązania: 1,5 mln PLN.
Minimalny udział operatora
W opisywanym magazynie zadaniem pracowników pozostaje podanie asortymentu do automatycznego załadunku, odbiór zaadresowanych przesyłek oraz odbiór zamówień niestandardowych, wymagających skompletowania towaru spoza magazynu.
Maszyna jest oparta o tzw. system paletkowy, w tym przypadku składający się z kuwet przemieszczanych pomiędzy sekcjami maszyny oraz piętrami magazynu. Kuwety posiadają identyfikację w technologii RFID, co umożliwia kontrolę ich pozycji i archiwizację historii operacji. Maszyna automatycznie kolekcjonuje opakowania produktu, kieruje zamówienia do modułu pakującego, dobiera odpowiedni rozmiar koperty, pakuje do niej skompletowane zamówienie, zaszywa ją oraz przykleja etykietę adresową.
Przykładowe zastosowania
Opracowany magazyn może być wdrożony dla różnych typów produktów.
Z jednej strony automatyzacja przynosi największe korzyści w przypadku procesów powtarzalnych, gdzie możliwe jest wydzielenie grup produktów o podobnej charakterystyce. Opracowanie i montaż maszyny trwa wówczas 6-8 miesięcy, a wdrożenie 3-8 tygodni. Cały proces – w zależności od skali – mieści się w budżecie 0,5-1,5 mln PLN.
Z drugiej strony automatyzacja przydaje się też w przypadku produktów o szczególnym charakterze – delikatnych, ciężkich lub nieergonomicznych (wtedy jednak może wymagać dodatkowego etapu pracy koncepcyjnej, w toku której określany jest budżet i czas trwania projektu).
Automatyczny magazyn sprawdzi się nie tylko jako rozwiązanie dla e-commerce, ale także np. jako narzędzie do zarządzania przepływem materiałów (jak magazyn normaliów w zakładzie produkcyjnym) czy nawet automat vendingowy.
Automatyzacja to proces ciągły
Maszyny stworzone w myśl idei Przemysłu 4.0 charakteryzują się budową modułową. Oznacza to, że przyszły rozwój możliwości magazynu – jego pojemności (o kolejne piętra), wydajności (dodatkowe moduły) czy funkcjonalności (np. zarządzanie partiami, sekcja dekartoniarki czy dodatkowa segregacja zaadresowanych przesyłek) – będzie wiązał się ze zmniejszonymi nakładami. Przemysł 4.0 otwiera przed e-commerce drzwi do dojrzałej automatyzacji.
Dowiedz się więcej na www.smartautomation.pl.
Tel. do działu sprzedaży: 783 636 364, 721 530 010. E-mail: oferty@smartautomation.pl.
Materiał partnera