Właściwie dobrany hosting oznacza spokojny sen przedsiębiorcy. I nie ma w tym przesady, ponieważ dopasowana oferta wpłynie na to, jak szybko wyświetli się witryna i ilu klientów obsłuży (co przełoży się na zyski), a nawet zaważy na efektach promocji. Nawet najlepszy design, pomysłowa kampania, a także sam Black Friday nie pomogą, jeśli serwer polegnie i się zawiesi. A to dlatego, że najważniejszym czynnikiem powodzenia w e-biznesie jest i będzie nieprzerwany kontakt z klientem.
Hosting to usługa polegająca na wynajęciu przez właściciela serwerowni żądanej przestrzeni dyskowej klientom przy założeniu nieprzerwanego działania usługi. Współpraca z profesjonalnym dostawcą hostingu pozwala przedsiębiorcy skupić się na swoim biznesie oraz odciąża go od kosztów budowy, utrzymania, konserwacji i zabezpieczenia własnej serwerowni, jak również zatrudnienia osób za to odpowiedzialnych.
WSKAZÓWKA
Oferta dostawców hostingu obejmuje kilka wariantów: od hostingu współdzielonego i wirtualnego serwera prywatnego (VPS), przez serwery dedykowane, aż po chmurę. Każdy model ma swoje zalety, ale najważniejsze są potrzeby zamawiającego i jego gotowość (lub jej brak) do zajmowania się hostingiem.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
A może chciałbyś już postawić własny e-sklep i skorzystać z gotowych rozwiązań? Dzięki platformie PrestaShop zrobisz to w ciągu kilku minut.
Hosting współdzielony na start
Przy planowanej niewielkiej skali biznesu oraz korzystaniu ze standardowego oprogramowania dobrym wyborem jest hosting współdzielony, znany także jako serwer wirtualny. To podstawowa usługa hostingodawców, w ramach której otrzymasz miejsce na stronę WWW z możliwością rejestracji własnej domeny oraz skrzynki poczty elektronicznej do kontaktu z klientami.
Jako klient hostingu współdzielonego będziesz dzielić zasoby jednego serwera fizycznego z innymi, czyli korzystać z określonej ilości miejsca na dysku zapewnionej przez dostawcę.
Poza przestrzenią będziesz także dzielić moc obliczeniową procesorów, pojemność pamięci RAM oraz oprogramowanie. Niewątpliwymi zaletami rozwiązania są jego kompleksowość – to usługa gotowa do korzystania – oraz ekonomiczność, ponieważ taka usługa zazwyczaj kosztuje nie więcej niż kilkaset złotych w skali roku.
Zalety
- ekonomiczność usługi,
- w ramach serwera miejsce na stronę WWW z możliwością rejestracji domeny,
- stała opieka administracyjna,
- szybka konfiguracja (gotowe środowisko do działania).
VPS, czyli serwer wirtualny do samodzielnej konfiguracji
VPS to wirtualna instancja (maszyna) na serwerze fizycznym. Jest usługą, która łączy cechy hostingu współdzielonego (korzystna cena) z korzyściami z wynajmu serwera dedykowanego (gwarantowane zasoby, możliwość instalacji własnych aplikacji). W tym modelu usługodawca zapewnia określoną moc obliczeniową, przydziela zasoby takie jak RAM oraz konkretną liczbę rdzeni procesora i sprecyzowaną pojemność dysku. Użytkownik ma większą kontrolę nad swoją częścią serwera, niemniej jego instancja działa obok wielu innych na jednej maszynie.
Na VPS decydują się najczęściej właściciele stron WWW i sklepów internetowych, które wymagają dostępu do ustawień systemowych, konfiguracji lub dostępu do konta administracyjnego (root). VPS wymaga zatem umiejętności konfiguracji serwera i administrowania nim. Alternatywnie można skorzystać z gotowych systemów do zarządzania serwerem, np. Plesk czy cPanel.
Zalety:
- większa niezależność użytkownika,
- umożliwia wdrażanie indywidualnych projektów i jednocześnie gwarantuje moc.
Serwer dedykowany, czyli komputer osobisty
Serwer dedykowany to fizyczny, przypisany jednemu użytkownikowi komputer, wynajęty, dostarczony i obsługiwany przez dostawcę hostingu. Na serwerze dedykowanym znajdą się takie usługi, jakie zainstaluje jego administrator, dysponujący prawami administracyjnymi (tzw. dostęp root). Może to być strona WWW, poczta elektroniczna, bazy danych i dowolne inne rozwiązania. Ta opcja gwarantuje niemal nieograniczone możliwości adaptacji do własnych potrzeb, stąd „dedyki” sprawdzają się w dużych sklepach oraz firmach ze specyficznymi wymaganiami. Serwer dedykowany oznacza stałą moc obliczeniową przez cały okres dzierżawy. Umożliwia także, podobnie jak VPS, budowanie klastrów serwerów, czyli z jednej strony podnosimy w ten sposób bezpieczeństwo (dzielimy usługi na serwery), a z drugiej – zwiększamy dostępną moc obliczeniową.
Zastanawiasz się nad serwerem dedykowanym? Sprawdź ofertę OVHcloud.
Zalety:
- niezależność i samodzielność w wyborze systemu operacyjnego, konfiguracji sprzętu i ustawieniu wszystkich parametrów,
- jeden serwer dedykowany może obsłużyć wiele e-projektów jednocześnie, w tym sklepy generujące potężny ruch.
A może sklep w chmurze?
Cloud to rozwiązanie serwerowe najczęściej polecane sklepom internetowym. W chmurze, podobnie jak w wyżej przedstawionych modelach, skorzystasz z określonych zasobów serwera. W wypadku chmury użytkownik uruchamia instancje odpowiadające jego potrzebom w danym czasie i może płacić za wykorzystane zasoby. Największą zaletą jest więc skalowalność. Dodatkowo odpowiednia konfiguracja oprogramowania e-sklepu w połączeniu z chmurą pozwoli na jego nieprzerwane działanie.
Popularne jest także łączenie usług, np. serwerów dedykowanych i chmury obliczeniowej – dzięki temu w ramach akcji marketingowych wystarczy uruchomić dodatkowe zasoby rozliczane godzinowo (serwery dedykowane są rozliczane miesięcznie) zamiast ponoszenia kosztów za cały miesiąc.
Zalety:
- skalowalność, czyli możliwość szybkiego zwiększania zasobów w panelu administracyjnym według potrzeb,
- elastyczność – użytkownik korzystający z chmury płaci wyłącznie za te usługi, z których faktycznie korzysta,
- bezpieczeństwo – chmura umożliwia tworzenie kopii zapasowych kluczowych danych i przechowywanie ich w wielu różnych lokalizacjach jednocześnie,
chmura pozwala na nieco łatwiejsze budowanie środowisk wysokodostępnych (HA), np. od strony geograficznej, co zwiększa bezpieczeństwo.
Sprawdź dostawcę
Wybór hostingu jest indywidualną decyzją i dobrze przygotować sobie listę pytań do dostawcy przed podjęciem decyzji.
Chciałbyś wiedzieć więcej? Zajrzyj na OVHcloud i sprawdź nasz poradnik, jaki hosting wybrać do swojego projektu internetowego.
Artykuł powstał przy współpracy z OVHcloud.