Efektywne zarządzanie zwrotami
Grupa HABA sprzedaje zabawki drewniane od ponad 80 lat. W ciągu godziny z centrum dystrybucyjnego w Bad Rodach w Bawarii wyjeżdża co najmniej 700 przesyłek. Jak to jednak często bywa w handlu elektronicznym, wiele paczek wraca tą samą drogą.
– Większość tych towarów to tzw. zwroty A, czyli produkty bez wad, które można natychmiast odsprzedać – twierdzi Torsten Kreußel, kierownik ds. zarządzania procesami, produkcji i logistyki w HABA Group B.V. & Co. KG.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Właśnie w tym obszarze intralogistyka w HABA Group dotarła do szczytu swoich możliwości dwa lata temu. Ponieważ wiele etapów pracy nadal było wykonywanych ręcznie, czasami upływało kilka dni, zanim produkty były gotowe do ponownej sprzedaży.
– W okresach szczytowych nasz dział towarów przychodzących otrzymuje do 1500 artykułów na godzinę. Nasze zarządzanie zwrotami po prostu nie odpowiadało już dynamice dzisiejszego e-commerce – wspomina Kreußel.
Elastyczne jak tor kulkowy
W celu bezproblemowego połączenia przetwarzania zwrotów z procesem realizacji, a tym samym skrócenia czasu przywracania produktów do sprzedaży, potrzebne było zautomatyzowane rozwiązanie. Szczególnym wyzwaniem stało się dążenie do stworzenia systemu, który można by zintegrować z istniejącym wyposażeniem magazynu na jego ograniczonej przestrzeni – a wszystko to jeszcze w czasie jego pracy. Na etapie poszukiwania i selekcji rozwiązań właściciel firmy szybko natknął się na kieszeniowy system sortowania Dematic.
– Pomysł zagospodarowania dotychczas niewykorzystanej przestrzeni powietrznej naszych obiektów logistycznych i umieszczenia w niej elastycznego sortownika kieszeniowego od razu nam się spodobał – wyjaśnia Kreußel.
Kieszeniowy system sortowania Dematic jest rozwiązaniem kompleksowym i wspiera zarówno typowy handel elektroniczny, jak i wysyłkę wielokanałową. Do transportu towarów system wykorzystuje kieszenie. Są one zawieszone na rolkach w celu zaoszczędzenia miejsca i poruszają się na szynie napowietrznej. Dzięki modułowej budowie i zmiennej długości łańcucha kompaktowy sortownik kieszeniowy może być zainstalowany w prawie każdym środowisku pracy. Kieszenie mogą transportować, sortować i sekwencjonować produkty o różnych kształtach i rozmiarach oraz o wadze do 3 kg.
– Ponieważ mamy bardzo szeroki asortyment produktów, elastyczność i skalowalność rozwiązania były koniecznymi warunkami wstępnymi – mówi Kreußel.
W pełni zautomatyzowany załadunek kieszeni
Automatyczny załadunek kieszeni w HABA odbywa się na parterze bezpośrednio po obróbce zwrotów. W tym celu Dematic zintegrował pętlę taśmową pustych kieszeni i dodatkowy przenośnik taśmowy wzdłuż stanowisk pracy z istniejącą technologią transportu towarów do stacji indukcyjnej.
– System ładuje do 1200 kieszeni na godzinę, z czego każda może być zidentyfikowana za pomocą etykiety RFID i kodu kreskowego. Dzięki temu możemy w każdej chwili sprawdzić, gdzie znajduje się wybrana pozycja w systemie – mówi Kreußel.
Następnie pojemniki są transportowane za pomocą stromego przenośnika do dynamicznego magazynu kieszeniowego na drugim piętrze. Na dwóch poziomach znajduje się 18 pętli buforowych, każda o długości 128 m. Można w nich przechowywać i przemieszczać prawie 40 tys. kieszeni aż do momentu ich ponownego przydzielenia do zamówienia.
– W ten sposób zwroty są ponownie gotowe do sprzedaży już po 30–45 min – wyjaśnia Kreußel.
Artykuły nieczytelne lub towary wycofane usuwa się z obiegu i transportuje z powrotem na parter, gdzie kieszenie są automatycznie rozładowywane na stacji domowej. W tym celu Dematic zainstalował zsuwnię, która łączy stanowisko pracy z istniejącym rozwiązaniem.
Płynne i bezbłędne komisjonowanie
Nowe zamówienia kompletowane są na drugim piętrze przez odbiór wsadowy z bufora dynamicznego, z którego wymagany towar jest najpierw transportowany do kolektora kieszonkowego. Za pośrednictwem kolektora można wydać nawet 2000 artykułów na godzinę.
Po skompletowaniu partii zawierającej do 60 przesyłek wstępnie posortowane kieszenie trafiają do dwóch stacji przepakowywania. Do rozładunku kieszeni na miejscu stworzono nową platformę podłączoną do istniejącego systemu przenośników. Po automatycznym otwarciu kieszeni artykuły są transportowane za pomocą przenośnika taśmowego na dwa ręczne stanowiska pracy. Pracownicy etykietują je tam i umieszczają w pojemnikach, które wcześniej zostały usunięte z obiegu pustych pojemników. Przenośnik taśmowy jest sterowany za pomocą czujników, dzięki czemu pracownicy nie mieszają towaru podczas etykietowania.
– Następna kieszeń nie jest rozładowywana, dopóki poprzedni produkt nie zostanie zdjęty z taśmy – wyjaśnia Kreußel.
Z powrotem na początek
Pojemniki z danej partii (ok. 60 zamówień) czekają na stanowisku pracy, aż zostaną skompletowane, a ich dalszy transport jest uruchamiany przez naciśnięcie przycisku. Następnie powracają one do istniejącego systemu przenośnikowego za pomocą elementu przenoszącego i są transportowane do istniejącego bufora korytowego. Dopiero tutaj następuje połączenie całości partii z towarem z magazynu półkowego.
Ostateczna konsolidacja zamówień odbywa się za pośrednictwem ścianek działowych istniejącego zakładu. Wyładowane kieszenie są automatycznie ponownie zamykane. Następnie wracają na parter przez szyb transportujący, gdzie krążą w sekcji pustych kieszeni do momentu ich następnego użycia. Do załadunku można przygotować maks. 2000 pustych worków na godzinę.
Na górze cały czas wolna przestrzeń
Rozwiązanie firmy Dematic znacznie uprościło proces zwrotów w HABA Group.
Kreußel podsumowuje: – Przywrócenie artykułu do sprzedaży zajmowało kiedyś kilka dni. Z kieszeniowym systemem sortowania trwa to teraz mniej niż godzinę. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas i ludzi przy ponownym sortowaniu towarów z powrotem na regałach, lecz także pieniądze i zapewniamy jeszcze większe zadowolenie klientów dzięki szybszym dostawom.
Sortownik kieszeniowy nie osiągnął jeszcze pełnego zakresu wydajności. Dzięki modułowej budowie kieszeniowy system sortowania może być później rozbudowywany.
Dowiedz się więcej na: www.dematic.com
Materiał partnera