Czas kryzysu wymaga szybkich decyzji i nowatorskich pomysłów. Sieć salonów fryzjerskich Jean Louis David w obliczu pandemii koronawirusa w ciągu pięciu dni uruchomiła sprzedaż online, dzięki czemu mogła dotrzeć do nowych klientów i generować przychody mimo zamknięcia punktów stacjonarnych.

Globalna pandemia COVID-19 sprawiła, że większość tradycyjnych biznesów musiała z dnia na dzień zawiesić działalność. Szczególnie ucierpiały podmioty, które funkcjonowały tylko w świecie offline. Firmy są zmuszone do dostosowywania się do nowej rzeczywistości. Rozwiązaniem może być e-commerce. Dlatego aby Cię zainspirować, przedstawiamy case study zbudowania w zaledwie pięć dni w pełni funkcjonującego sklepu online marki Jean Louis David.
Problem, cel, założenie
W wypadku firmy Jean Louis David oraz innych salonów fryzjerskich i kosmetycznych problem jest oczywisty – brak możliwości przyjmowania klientów w punktach stacjonarnych. Właściwe przeanalizowanie i określenie problemu oraz celu to podstawa do rozpoznania, w jakim miejscu jesteś obecnie oraz do czego chcesz dążyć. Uproszczoną listę pytań postawionych podczas poszukiwań nowych rozwiązań dla sieci Jean Louis David znajdziesz w tabeli poniżej.

Analiza sytuacji sieci Jean Louis David w obliczu pandemii koronawirusa
Udzielenie odpowiedzi na wszystkie postawione pytania pozwoliło określić cel projektu: sprzedaż w internecie całej gamy kosmetyków dostępnych w niefunkcjonujących salonach wraz z kompletnym procesem sprzedażowym – opcją zakupu online, płatnościami, kurierami, komunikacją z klientem. Czyli doprowadzenie do stworzenia nowego kanału dotarcia i sprzedaży oferty JLD wraz pełną obsługą tego kanału.

Modyfikacja modelu biznesowego sieci salonów fryzjerskich Jean Louis David Źródło: opracowanie własne autorów
Istotne z punktu widzenia realizacji projektu było założenie, że wdrożenie sklepu internetowego w pięć dni jest możliwe dzięki działaniom opartym na modelu agile. Pozwala on określić cel końcowy, którego jak najszybszą realizację ustala się w trakcie budowania e-sklepu. Bardzo ważną częścią działania jest również przygotowanie wdrożenia do jego późniejszego rozwoju.
Rozwiązanie
- Całość została stworzona w uproszczonym modelu, bez integracji z wieloma systemami, ale z myślą o celu, jakim było jak najszybsze rozpoczęcie sprzedaży.
- Podłączenie systemów wspierających e-commerce zostawiono na późniejszy czas. Najważniejszym celem było ratowanie biznesu, a wdrożenie e-sklepu przygotowano do późniejszych zmian i dalszej rozbudowy strony.
- Kolejnym etapem działań po wdrożeniu e-sklepu było dotarcie online do dotychczasowych klientów salonów i skierowanie komunikacji oraz sprzedaży do nowych odbiorców, do których marka nie dotarła dotychczasową formą reklamy.
- Umożliwiono dystrybucję bonów do wykorzystania po zakończeniu okresu kwarantanny. Klienci zyskają zniżkę na usługi w swoim ulubionym salonie, a firma będzie w stanie utrzymać płynność finansową. Tym samym realizowany będzie cel wizerunkowy, jakim jest budowanie i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi i potencjalnymi klientami.
Efekty
- W pięć dni powstał w pełni funkcjonujacy sklep internetowy: www.sklep.jld.pl.
- Online jako nowy kanał dystrybucji i komunikacji – kontynuacja generowania przychodów w sytuacji kryzysowej oraz docieranie do nowych klientów.
3. Połączenie biznesu offline klienta z jego działaniami w internecie – po okresie lockdownu. - Wzmocnienie lojalności dotychczasowych klientów przez profesjonalnie zaprojektowane scenariusze komunikacji, zależne od zachowania klienta zarówno w serwisie WWW, jak i w salonach.
Wnioski
Do rozpoczęcia działalności online jest kilka dróg. Mogą to być własny sklep internetowy, np. na platformie PrestaShop (tak jak w wypadku prezentowanego case study), czy rozwiązanie SaaS, wdrażane samodzielnie lub we współpracy z firmą oferującą takie usługi. Wszystko zależy od tego, na czym Ci zależy i jakie cele chcesz osiągnąć. Rozwiązania pudełkowe są łatwo dostępne, niemniej jeżeli wcześniej nie działałeś online, możesz natrafić na kilka barier specyficznych dla e-commerce, których usuwanie może spowodować opóźnienia w rozpoczęciu sprzedaży.

Prenumerata z pakietem e-szkoleń
Dopasuj „E-commerce w Praktyce” do swoich potrzeb i poszerzaj wiedzę w najdogodniejszy dla siebie sposób. Wybierz prenumeratę z pakietem e-szkoleń wideo. W ramach subskrypcji otrzymasz: 4 wydania w wersji drukowanej, dostęp do 5 e-szkoleń wideo od razu, możliwość udziału w szkoleniach „na żywo”, dostęp do pełnego archiwum (w sumie 16 numerów w PDF) i wiele więcej. Sprawdź szczegóły już teraz.
Pamiętaj, że samo postawienie sklepu internetowego to dopiero początek. Współpraca z doświadczonym konsultantem czy e-commerce house’em pozwala spojrzeć na rozwój projektu przyszłościowo, uniknąć błędów, które bywają bardzo kosztowne i czasochłonne, a także myśleć szerzej. Szerzej, bo o generowaniu ruchu i sprzedaży, domykaniu sprzedaży, zarządzaniu bazą klientów, analityce prowadzonych działań i kolejnych krokach.