Kiedy właściciele sklepów internetowych przeglądają rankingi najlepszych platform e-commerce, często natrafiają na Shopware i Magento, które od lat rywalizują ze sobą o przychylność klientów. Stoisz przed dylematem, jakie rozwiązanie wybrać? Porównaliśmy ze sobą te dwa popularne i solidne systemy do prowadzenia e-biznesu. Nasze zestawienie pomoże Ci rozstrzygnąć, które narzędzie lepiej wpasuje się w charakterystykę prowadzonej działalności.
Dla kogo Magento? Kto powinien wybrać Shopware?
By lepiej poznać możliwości obu platform, zacznijmy od krótkiego wprowadzenia.
Magento od lat pozycjonuje się jako jeden z liderów na rynku rozwiązań e-commerce. Z platformy tej można korzystać od 2008 r., natomiast od 2018 r. jest ona rozwijana przez Adobe.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Z pomocą Magento wdrożysz średnie i duże projekty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na Magento postawić mały sklep internetowy, nie wykorzystasz jednak wówczas ogromnego potencjału, jaki tkwi w tej technologii. Magento jest bardzo rozbudowanym systemem i potrzeba trochę czasu, aby dopasować go do naszych potrzeb, co kłóci się z ideą małego e-sklepu, dla którego istotna jest szybkość wdrożenia oraz dostęp do podstawowych, pudełkowych rozwiązań. Dodatkowo, będą występować problemy z wydajnością. Platformę Magento warto zatem rozważyć, gdy Twój serwis dysponuje np. większą liczbą produktów czy spodziewany jest bardziej natężony ruch użytkowników.
Gartner od kilku już lat w swoich corocznych raportach ocenia Magento jako lidera w kategorii digital commerce. Wydawać by się mogło, że wybór tego wszechstronnego systemu jest idealny, ale czy na pewno?
Po drugiej stronie stoi Shopware – platforma sprzedażowa uruchomiona w 2004 r., która zdominowała rynek e-commerce w krajach niemieckojęzycznych. To rozwiązanie wesprze Cię przy zakładaniu małego, średniego, a nawet największego sklepu internetowego. Shopware może pochwalić się prostym w obsłudze pulpitem i elastycznością, przez co stał się dobrą alternatywą dla drogiego i bardziej skomplikowanego Magento. Dane na temat udziału w rynku dostępne na BuiltWith pokazują, że 2 569 firm zdecydowało się na przejście z Magento na Shopware. W tym samym okresie tylko 106 klientów zrezygnowało z Shopware na rzecz Magento.
Liczba klientów, którzy zdecydowali się na przejście z innych platform sprzedażowych na Shopware
Koszty i czas wdrożenia
Obie platformy sprzedażowe oferują wersję bezpłatną open source oraz płatną wersję z licencją. Podstawowy pakiet ma jednak swoje ograniczenia, a bez inwestycji w niektóre płatne moduły stworzony sklep może nie spełniać w pełni Twoich oczekiwań.
Ceny płatnych pakietów, koszty związane z obsługą programistyczną, wdrożeniem i późniejszym prowadzeniem e-biznesu w Shopware 6 prezentują się korzystniej niż w Magento 2. Shopware Professional Edition to jednorazowy koszt 2 495 euro (lub 199 euro miesięcznie). W przypadku najwyższego pakietu Enterprise Edition trzeba liczyć się z jednorazowym wydatkiem 39 995 euro, za co otrzymujemy w pełni funkcjonalną platformę B2B i B2C. Atutem narzędzia jest też krótki czas uruchomienia projektu (2 do 6 miesięcy).
Opracowanie finalnej wersji sklepu na Magento zajmuje więcej czasu z uwagi na złożoność systemu. Dodatkowo jest to jedna z najdroższych platform e-commerce. Zakup komercyjnej wersji Magento 2 może wahać się od kilkudziesięciu tysięcy do kilkuset tysięcy dolarów rocznie (ostateczna cena zależy od wielkości obrotów klienta, inaczej niż w Shopware). Z perspektywy nakładów otrzymujemy podobne funkcjonalności jak w przypadku Shopware.
Społeczność i wsparcie
Każda z platform zgromadziła wokół siebie aktywnie działającą społeczność. Nie jest tajemnicą, że jedną z silnych stron Magento jest właśnie liczna międzynarodowa społeczność programistów, dostawców rozwiązań i modułów, firm wdrożeniowych oraz partnerów. Wokół skupia się ponad 400 tys. członków, dzięki czemu znalezienie dokumentacji czy poradników jest bardzo łatwe.
Społeczność Shopware jest żywa i dynamicznie rośnie, ale jest znacznie mniejsza niż Magento. W większości składa się z niemieckojęzycznych osób i może to być przeszkodą w dotarciu do odpowiednich informacji. Jeśli chodzi o kwestie wsparcia, można spodziewać się wyższego poziomu SLA w wersji z licencją w Shopware.
Na świecie jest już 1 200 partnerów firmy Shopware. Dynamikę rozwoju platformy potwierdza fakt, że wiele osób, które dotychczas były związane ze społecznością Magento, dołączyły do Shopware, jak np. Ben Marks.
SEO
Szybkość ładowania strony to jeden z głównych czynników rankingowych.
Magento nie jest zoptymalizowane pod względem wydajności. Platforma wolno się ładuje, co ma negatywny wpływ na SEO. Brakuje tego nawet Magento PWA Studio, co miało być odpowiedzią na rosnące zainteresowanie tą technologią. Projekt był próbą rozwiązania problemu z wydajnością podjętą przez Magento, jednak zakończyła się ona niepowodzeniem.
Elastyczność Shopware sprawia, że sklep postawiony na tej platformie jest wydajny i może osiągać lepsze pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania.
Ambasadorzy
Według BuiltWith, z Magento korzysta obecnie 206 162 stron. Do najbardziej znanych klientów Magento należą m.in. Nike, Coca-Cola i Ford. W tym porównaniu gorzej wypada Shopware. Z raportu dowiadujemy się, że 45 915 serwisów funkcjonuje w oparciu o tę platformę e-commerce. Shopware zaufały takie firmy jak Philips, Lufthansa, Mercedes-Benz czy L’Oréal.
Rozszerzenia
Architektura obu systemów jest modułowa. Oznacza to, że można dodawać lub zmieniać funkcje przez instalowanie dodatków lub rozszerzeń. Różnica dotyczy liczby oferowanych rozszerzeń.
Jeśli podczas rozbudowy sklepu nie chcesz być ograniczony, na pewno spodoba Ci się Magento. Możesz przebierać w ponad 4 200 rozszerzeniach. Dla porównania, Shopware posiada około 3 800 dodatków. Dla niektórych to właśnie liczba rozszerzeń decyduje o wyborze danej technologii, a nie innej. Pamiętaj jednak, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Zwracaj uwagę przede wszystkim na to, czy platforma oferuje moduły, które są niezbędne z perspektywy Twojego e-biznesu i zawsze wybieraj rozszerzenie, sprawdzając recenzje i funkcje, jakie zapewnia.
Plan rozwoju
W dynamicznie zmieniającym się świecie handlu elektronicznego firmy zmieniają platformę sprzedażową co sześć lat, aby zachować swoją pozycję na rynku. Pierwsza wersja Magento 2 została wydana w 2015 r., a więc jest to rozwiązanie, które wykorzystuje już stary stack technologiczny – zwłaszcza we frontendzie. Na ten moment nie jest znana data wydania nowej dużej wersji. Do końca tego roku podano daty kolejnych wydań, ale nie jest sprecyzowane, co dokładnie te wydania będą obejmować.
Niejasna polityka Adobe w odniesieniu do kierunku działania budzi wątpliwości wśród społeczności i przyczyniła się do powstania inicjatywy mającej na celu dalszy rozwój Magento 2 Open Source.
Z kolei wersja Shopware 6 wyszła w 2019 r. i mamy wgląd do jasnej mapy drogowej projektu.
Werdykt
Zarówno Magento, jak i Shopware dysponują ciekawą ofertą, która usatysfakcjonuje właścicieli sklepów internetowych, od małych po te największe. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i celów, jakie chciałbyś osiągnąć w perspektywie najbliższych kilku lat. Magento jest bardzo popularnym rozwiązaniem e-commerce, istnieje długo na rynku i kojarzy się ze stabilizacją. Shopware wcale jednak nie odstaje od swojego konkurenta, o czym może świadczyć wspomniany spadek Magento m.in. na rzecz Shopware. Ponadto oprogramowanie bardzo dynamicznie się rozwija.
Niezależnie od tego, czy Twój wybór padnie na Shopware czy Magento, równie ważne jest to, kto będzie stał za rozwijaniem systemu do obsługi e-sklepu. Wiarygodny partner technologiczny przeanalizuje potencjał Twojego biznesu i wypracuje najlepsze rozwiązanie e-commerce.
Zespół Macopedii to ponad 10 lat doświadczenia i 100 zrealizowanych z sukcesem projektów w IT. Jeśli nadal nie możesz zdecydować, którą platformę wybrać, umów się na bezpłatną 30-minutową konsultację z ekspertem Macopedii pod adresem sales@macopedia.com.
Zapraszamy!
Materiał partnera