Aplikacja mobilna sklepu bez aplikacji mobilnej? To możliwe! Sprawdź, jak Fast White Cat używając rozwiązania progressive web application (PWA), pokonał technologię i stworzył dla marki Kontigo szybszą i tańszą alternatywę dla klasycznej aplikacji mobilnej.
Kiedy marka Kontigo, partner Fast White Cat potrzebowała usprawnienia działania swojego e-sklepu na urządzeniach mobilnych, zapadła decyzja o całkowitym wygaszeniu dotychczasowego mobilnego sklepu i podjęciu nowego wyzwania biznesowego.
Challenge dla Fast White Cat polegał więc na tym, aby odpowiedzieć na nagłą potrzebę Kontigo i stworzyć aplikację mobilną… bez tworzenia aplikacji mobilnej, ponieważ ta usługa nie znajduje się portfolio software house’u.
– Tempo, które nakłada na nas rozwój rynku spowodowało decyzję o przyspieszeniu wdrożenia nowej aplikacji – mówi Patrycja Jaworska, menadżer ds. e-commerce w Kontigo – Celem biznesowym było podniesienie konwersji poprzez ułatwienie zakupów naszym klientom i zwiększenie ich lojalizacji. Na rozwiązanie PWA zdecydowaliśmy się dlatego, że widzimy w tym niesamowity potencjał dla rozwoju sprzedaży i komunikacji z klientami, jednocześnie uwzględniając czas realizacji projektu, funkcjonalności i optymalizację kosztów wdrożenia i dalszego utrzymania. Myślę, że PWA jest idealnym rozwiązaniem dla biznesów, które nie są gigantami na rynku, ale aspirują wysoko.
Jakie były początkowe cele Fast White Cat przy tym zleceniu
Po pierwsze – pokonać technologię. Finalnie sklep Kontigo miał się znaleźć w Google Play i AppStore, musieliśmy więc działać w tym kierunku i jednocześnie obejść kwestię tworzenia aplikacji mobilnej, bo to usługa, której nie wykonujemy. Po drugie – poprawić konwersję. Chcieliśmy poprawić user experience mobilnej wersji strony i tym samym wpłynąć na zwiększenie sprzedaży.
Jak udało się zrealizować to zadanie
Zamiast zlecić pisanie aplikacji na nowo, Kontigo zdecydowało się zaufać zespołowi Fast White Cat w kwestii nowego, innowacyjnego podejścia do aplikacji, czyli progressive web application (PWA).
PWA jest aplikacją webową, która wykorzystuje nowoczesne technologie i wzorce projektowe. Aplikacje PWA są szybkie, bezpieczne, responsywne i zgodne ze wszystkimi przeglądarkami, a do tego umożliwiają wysyłanie wiadomości push oraz aktualizują się automatycznie. Co więcej aplikacja PWA podlega indeksowaniu przez wyszukiwarki i pochłania znacznie mniej pamięci urządzenia mobilnego.
Zalety tej technologii przekonały Kontigo, że istnieje możliwość uzyskania efektu aplikacji mobilnej w pełni zgodnej z layoutem sklepu, bez utworzenia aplikacji mobilnej w klasycznym rozumieniu tego pojęcia. Udało się więc znaleźć sposób na osiągnięcie celu, czyli możliwość pojawienia się Kontigo w AppStore i Google Play, bez tworzenia aplikacji mobilnej. Jaki? Zrobienie nowego front-endu dla e-sklepu. W przypadku PWA cały back-end Magento, czyli Magento Headless, cała logika biznesowa i wszystkie dane są odcięte od front-endu, dlatego tu czekało na zespół Fast White Cat najwięcej pracy.
Ze względu na budżet, ekipa Kota chciała wykorzystać wszystko, co było już gotowe, by nie zaczynać od zera – istniał już projekt sklepu Kontigo na Magento 2, zrobiony na tyle dobrze, że udało się wykorzystać jego back-end. Do części customizowanych należało zaimplementować endpointy GraphQL, aby front-end poprawnie wyświetlał dane. Zespół pracował także na szablonie Venia, który został dostosowany do indywidualnego wyglądu marki Kontigo.
– Kontigo jest naszym wieloletnim partnerem i to dzięki wzajemnemu zaufaniu mogliśmy podjąć się wdrożenia czegoś, czego jeszcze nikt nie zrobił z wykorzystaniem PWA Studio od Adobe – podsumowuje Elżbieta Pawełek-Lubera, head of PM w Fast White Cat – Zwieńczeniem projektu dla zarządu Kontigo była możliwość zainstalowania aplikacji mobilnych z AppStore i Google Play. Podeszliśmy do tego zadania dwuetapowo – najpierw wdrożyliśmy produkcyjnie e-sklep w technologii PWA, a następnie rozpoczęliśmy prace nad wystawieniem aplikacji mobilnych. Działający produkcyjnie e-sklep na PWA był warunkiem koniecznym do rozpoczęcia pracy nad wydaniem aplikacji mobilnych. Wspólnie z Kontigo podjęliśmy to ryzyko dotyczące stosunkowo nowej technologii od Magento – sfinalizowaliśmy wyzwanie mając w projekcie dwóch tech leadów zajmujących się back-endem i warstwą front-endową PWA. Zespół składał się z developerów back-endowych Magento oraz developerów React. Projekt wykonaliśmy w cztery miesiące, od rozpoczęcia prac do produkcyjnego wdrożenia e-sklepu. Napotkaliśmy sporo wyzwań technologicznych w trakcie pracy, jednak dobry zespół i wsparcie Kontigo pozwoliły nam teraz cieszyć się sukcesem.
Jak to działa i efekty
Aplikacja typu PWA, którą Fast White Cat przygotowało dla Kontigo, zapewnia lepszy user experience – szybciej działa, zamiast całej strony wczytuje tylko potrzebne elementy, a do tego pozwala na wcześniejsze wyrenderowanie strony dla robotów, aby nie miały problemu z odczytaniem każdej strony. Aktualizacje nie wymagają zawsze modyfikacji back-endu, więc niezależnie można modyfikować sam front-end.
Ten projekt to czysta wersja sklepu, napisana w formie aplikacji w technologii React, dzięki której „aplikacja” jest elastyczna i bardziej przypomina klasyczną aplikację mobilną, a do tego wdrożenie do niej każdej kolejnej funkcji nie będzie problemem.
Wyzwaniem było także podpięcie modułów rozszerzeń do Magento, które nie są dostosowane do PWA.
– Sami musieliśmy więc dostosować m.in. operatora płatności – kontynuuje Ela Pawełek-Lubera – ale pracowaliśmy także nad dodatkowymi usprawnieniami, na których zależało naszemu partnerowi, dlatego przygotowaliśmy spersonalizowany, autorski moduł, który pozwala w analityce rozdzielić zamówienia, by obsługa sklepu Kontigo widziała, czy zamówienie pochodzi z aplikacji zainstalowanej z AppStore, Google Play czy bezpośrednio ze sklepu. Dołożyliśmy także moduł, dzięki któremu możemy dodawać treści, które będą widoczne tylko w aplikacji mobilnej.
Efekt? Sprawnie działająca strona mobilna i aplikacje mobilne Kontigo, z lepszym user experience, stworzona tańszym kosztem dla partnera.
Zobacz case study w wersji graficznej.
Materiał partnera