Piki i spadki sprzedaży w e-commerce

Dowiedz się jak sobie radzić z sezonowością w e-handlu.

Zobacz numer

Czy transport paletowy do klientów w Unii można zautomatyzować?

Polski rynek e-commerce rośnie w tempie 18% rocznie. Dwucyfrowa dynamika rozwoju e-handlu wymusza na firmach ciągłe optymalizowanie i przyspieszanie procesów. Kluczowe dla przewagi konkurencyjnej są szybkość realizacji zamówień i skracanie czasu dostaw. Firmy e-commerce wygrywają tę rywalizację albo sprawnym zapleczem magazynowo-logistycznym albo skuteczną automatyzacją transportu.

Czy transport paletowy do klientów w Unii można zautomatyzować?

Polski rynek e-commerce rośnie w tempie 18% rocznie. Dwucyfrowa dynamika rozwoju e-handlu wymusza na firmach ciągłe optymalizowanie i przyspieszanie procesów. Kluczowe dla przewagi konkurencyjnej są szybkość realizacji zamówień i skracanie czasu dostaw. Firmy e-commerce wygrywają tę rywalizację albo sprawnym zapleczem magazynowo-logistycznym albo skuteczną automatyzacją transportu.

Na to pierwsze mogą pozwolić sobie duże, często międzynarodowe sieci e-commerce. Łatwo znajdą operatorów logistycznych i wejdą w stałą współpracę magazynowo-transportową. Mniejsze serwisy e-commerce o swój kawałek rynku muszą zawalczyć zautomatyzowaniem dostaw.

Automatyczne zlecanie transportu to krótszy czas dostarczenia towaru do klienta końcowego bez potrzeby inwestowania znacznych nakładów we własny transport czy kosztowne umowy z przewoźnikami. Nie mogą sobie na nie pozwolić przede wszystkim firmy z sektora MSP. Pomimo, że małe i średnie polskie e-sklepy z powodzeniem znajdują swoje nisze w handlu online – także na europejskim rynku e-commerce – dynamiczna obsługa wysyłek wciąż stanowi dla nich wyzwanie.

Co zrobić kiedy nie stać Cię na stałą współpracę z przewoźnikiem?

Optymalnym rozwiązaniem dla firm e-commerce z branży MSP jest wysyłka towaru na palecie. Drobnicowy transport paletowy to w pewnym sensie trzecia droga dla tych, którzy nie mogą sobie jeszcze pozwolić na stałą współpracę z dużym przewoźnikiem, ale jednocześnie pojedyncze przesyłki kurierskie nie wystarczają im już na obsługę większych zamówień czy wysyłkę całej partii towaru za granicę. Automatyczne wyceny i zlecanie transportu paletowego pozwalają zdynamizować sprzedaż i otworzyć się na nowe rynki. Jest to też ciekawe rozwiązanie dla e-sklepów, które mają już pomysł i zaplecze produktowe, ale dystrybucja towarów w handlu międzynarodowym zajmuje im wciąż za dużo czasu lub po prostu nie mają w swoich zespołach pracowników, którzy mogliby skupić się wyłącznie na koordynowaniu wysyłek towaru do innych krajów UE.

System automatycznej wyceny transportu paletowego

Automatyczna wycena detalicznego transportu paletowego do krajów UE to rozwiązanie, które wprowadził jesienią tego roku serwis Treo.pl. To pierwsze w Polsce narzędzie online, dzięki któremu w kilka minut zlecimy transport towaru na palecie do Niemiec, Francji czy Hiszpanii. Platforma Treo.pl obsługuje wszystkie kraje UE. Przesyłki paletowe w handlu drobnicowym zlecimy za jej pośrednictwem również do krajów celnych (Szwajcaria i Norwegia). Za jakość i bezpieczeństwo transportu zlecanego na palecie odpowiadają renomowani przewoźnicy – Partnerzy Treo.pl. Serwis działa w oparciu o aktualizowane przez nich na bieżąco bazy ofertowe.

– Tylko w ciągu ostatniego roku w Polsce powstało ponad 1,8 tys. nowych sklepów e-commerce. Mogą one rozwijać się szybciej także na rynkach Unii Europejskiej i tam zwiększać sprzedaż. Tym, co je blokuje jest brak dostępu do błyskawicznego, automatycznego zlecania transportu, który byłby dostosowany do skali ich działań. Nietrudno zlecić dziś szybko paczkę kurierską czy nawet zamówić transport całego tira towaru. Obie te kategorie nie są jednak rozwiązaniem dla firm małych i średnich. Dla wielu polskich e-sklepów z sektora MSP optymalny ilościowo jest detaliczny transport paletowy. Aby mógł być skuteczny jego zlecanie powinno odbywać się w sposób dynamiczny – bez samodzielnego pozyskiwania ofert od przewoźników z rynku, bo to po prostu zabiera czas – mówi Michał Borowiecki, Założyciel i CEO platformy Treo.pl.

Jak wysłać paletę towaru do Niemiec?

Po wprowadzeniu do internetowego systemu Treo.pl podstawowych danych (m.in. wymiary i waga palety, kod pocztowy miejsca docelowego), prosty kalkulator w kilkanaście sekund dostarcza użytkownikowi gotową wycenę. W kolejnym kroku wystarczy zatwierdzić koszt wysyłki i w kilka minut zlecić transport paletowy towaru z dowolnego miejsca w Polsce do dowolnego miejsca w UE. To pozwala małym i średnim firmom e-commerce na niemal natychmiastowe rozpoczęcie dostarczenia towaru do klienta w Europie.

– Na Treo.pl wycena realizowana jest w 100% online, w kilkanaście sekund;
– Serwis nie wymaga logowania na etapie przygotowania wyceny;
– Wizyta na Treo.pl kończy się zatwierdzeniem wysyłki towaru na palecie pod dowolny adres na terenie wybranego kraju UE.

W najbliższym czasie planujemy jeszcze bardziej ułatwić zlecanie transportu na paletach do krajów UE, proponując bezpośrednie integracje z serwisami e-commerce w ramach programów partnerskich. Wieloletnie doświadczenia naszego zespołu we współpracy z e-sklepami pokazują, że szybkość i prostota realizowania dostaw to najważniejsze czynniki wpływające na zwiększanie sprzedaży sklepów e-commerce. Usprawnienia operacyjne w transporcie paletowym to po prostu zwiększenie szansy swojego biznesu – podsumowuje Michał Borowiecki.

 


Artykuł promocyjny

Spragniony wiedzy o e-commerce?

Pełen dostęp do naszych tekstów możliwy jest dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę premium lub elektroniczną by zyskać dostęp do magazynu w wersji elektronicznej PDF.

Zamów prenumeratę