Temat współpracy z influencerami potrafi rozgrzać do czerwoności. Czy naprawdę są skuteczni? Jak wyceniać współpracę? Jak nawiązywać kontakty? Czy korzystać z pośredników? Co robić, jeśli nie ma się budżetu na topowych influencerów? Pytania można mnożyć w nieskończoność.

Z tego artykułu dowiesz się:
- co brać pod uwagę przed wyborem influencera do współpracy,
- jak rozliczać się z influencerami i co robić, jeśli nie ma się budżetu na topowych graczy,
- jak mierzyć efekty działań influencer-marketingowych,
- jak wykreować własnego influencera i jakie są tego koszty,
- jak radzić sobie z prośbami o produkty do testów.
Na podstawie kilkuletnich doświadczeń podzielę się swoimi patentami na niestandardowe i skuteczne działania z obszaru influencer marketingu.
1. Wybieraj z głową
Influencer influencerowi nierówny. Przed podjęciem decyzji o współpracy nie wystarczy wziąć pod lupę statystyk. W dzisiejszych czasach można nimi zresztą z łatwością manipulować. Tym, co dla nas zawsze miało największe znaczenie, jest:
- Nie tylko liczba fanów, lecz także ich zaangażowanie. Liczba reakcji pod postami, komentarzy pod artykułami na blogu itp.
- Grupa docelowa zgodna z grupą naszych odbiorców.
- Styl komunikacji spójny z naszymi standardami. Jesteśmy marką, która ma wśród swoich odbiorców również dzieci i osoby starsze. Chcemy być kojarzeni z wysoką kulturą wypowiedzi.
- Życzliwość. W związku z tym, że nigdy nie wpływamy na treść recenzji i nie autoryzujemy przekazu, staramy się nie podejmować współpracy z osobami, które z zasady są nadmiernie krytyczne.
- Estetyka. Zależy nam na zachowaniu tego samego poziomu estetycznego wszystkich materiałów, które pojawiają się w sieci i poza nią.
2. Sam nawiązuj kontakt
Z perspektywy naszych doświadczeń każdy pośrednik generuje dodatkowe koszty. Tak naprawdę wystarczy odrobina kreatywności, uporu i determinacji, żeby skutecznie nawiązać kontakt z influencerem, nawet tym z najwyższej półki. Z pomocą przychodzą nam tu social media. Sporo znanych osób prowadzi swoje profile samodzielnie. Bezpośrednia wiadomość czy interesujący komentarz pod postem to pierwszy krok do interakcji. Dokładnie w ten sposób udało nam się nawiązać kontakt m.in. z Ewą Minge, Martyną Wojciechowską czy Filipem Chajzerem (przykład 1).
Myślisz, że nie stać Cię na współpracę z influencerem? Nic bardziej mylnego! Cena współpracy niejednokrotnie ma się nijak do zasięgów. Warto więc się odważyć na kontakt z najbardziej znanymi osobami. Być może Twój produkt będzie na tyle interesujący, że taka osoba sama zechce go zareklamować, bez dodatkowych profitów lub za procent od sprzedaży? Warto też celować w mikroinfluencerów, którzy masą wygenerują podobny zasięg do tego pochodzącego od jednego influencera z najwyższej półki.
Wskazówka
Świetnym miejscem do nawiązania pierwszego kontaktu są konferencje i inne wydarzenia, na których można spotkać influencerów osobiście. Tu wystarczy odrobina odwagi i taktu oraz wyczucie odpowiedniego momentu.
Niezwykle ważna jest też umiejętność zainteresowania sobą oraz produktem w kilkanaście sekund. Tyle mniej więcej masz czasu, żeby skutecznie skupić i zatrzymać na sobie uwagę kogoś, kto za chwilę będzie dalej rozchwytywany przez innych. W taki sposób udało nam się nawiązać fantastyczną współpracę m.in. z Ulą Chincz (Ulą Pedantulą), która przez lokowanie produktu w jednym ze swoich filmików podniosła nam sprzedaż kilkukrotnie (przykład 2).

Prenumerata z pakietem e-szkoleń
Dopasuj „E-commerce w Praktyce” do swoich potrzeb i poszerzaj wiedzę w najdogodniejszy dla siebie sposób. Wybierz prenumeratę z pakietem e-szkoleń wideo. W ramach subskrypcji otrzymasz: 4 wydania w wersji drukowanej, dostęp do 5 e-szkoleń wideo od razu, możliwość udziału w szkoleniach „na żywo”, dostęp do pełnego archiwum (w sumie 16 numerów w PDF) i wiele więcej. Sprawdź szczegóły już teraz.
3. Staraj się rozliczać prowizyjnie
Gdy wchodzimy z influencerem w bardziej usystematyzowaną współpracę, często okazuje się, że jego stawki są dla nas nieosiągalne. Proponujemy wtedy kooperację opartą na procencie od sprzedaży. Przekazujemy jego fanom specjalny kod rabatowy, dzięki czemu mamy dokładne rozeznanie, ile urządzeń sprzedało się z tego konkretnego kanału.
4. Analizuj efekty działań
Ważne jest, aby niezależnie od tego, ile kosztuje Cię współpraca z daną osobą, dokładnie analizować efekty takiej kampanii. Dzięki temu zmierzysz skuteczność swoich działań i będziesz mógł zrezygnować z nieefektywnej współpracy lub doinwestować kampanie najlepiej konwertujące.
Wskazówka
Przekaż influencerowi specjalny kod dla jego fanów. Pozwoli to dokładnie zbadać wskaźnik konwersji wygenerowany przez daną osobę. W przypadku artykułów blogowych czy innych materiałów tekstowych staraj się w miarę możliwości zaszywać linki UTM, które pozwolą Ci ocenić liczbę wejść na stronę z tego konkretnego źródła.
5. Buduj długofalowe relacje
Influencer też człowiek. W notiOne stawiamy na maksymalną szczerość, uczciwość i życzliwość we wzajemnych kontaktach. Każdorazowo dziękujemy za współpracę i często przesyłamy dodatkowo miły upominek – szczególnie osobom, które za promocję naszej marki nie wzięły pieniędzy. To pozwala na budowanie niezwykle serdecznych, długotrwałych relacji.
6. Wykreuj własnego influencera
Może to być prezes – jeśli ma predyspozycje, może być to ktoś inny z Twojego zespołu, a nawet ktoś całkiem niezwiązany z Twoją firmą. Tym, co musi mieć taka osoba, są chęci, odwaga, charyzma i wiedza. Wykreowanie influencera czy eksperta w dzisiejszych czasach nie jest rzeczą trudną. Nie wymaga nawet dużych nakładów finansowych. Przetestowaliśmy to na własnej skórze podczas tworzenia na YouTubie kanału Tosia Samosia (przykład 3). Koszty? Filmy realizowaliśmy we własnym zakresie. Czas nakręcenia jednego odcinka to ok. 1 godz., a montażu wraz z animacjami – maksymalnie kilka godzin. Zarówno operator, jak i osoba występująca to pracownicy firmy. Dzięki takim działaniom w momencie wprowadzenia produktu na rynek mieliśmy już bazę niemal 4 tys. subskrybentów, do których mogliśmy skierować komunikat o istnieniu naszej marki. Kanał Tosi Samosi ma obecnie ponad 1,5 mln wyświetleń i nadal pracuje na wizerunek naszej marki oraz promocję kolejnych urządzeń.
7. Nie ulegaj prośbom o darmowe produkty do testów
Obecnie jesteśmy na etapie rozwoju, na którym coraz więcej influencerów (zwłaszcza tych dopiero budujących swoje zasięgi) zgłasza się do nas z propozycją promocji naszej marki w zamian za produkt. Zawsze uważnie sprawdzamy takie osoby, analizujemy ich statystyki i kanały przekazu, ale również to, czy sposób ich komunikacji jest spójny z naszymi standardami. Co do zasady z influencerami instagramowymi współpracujemy tylko w wyjątkowych sytuacjach i zazwyczaj bezkosztowo. Ten portal to dla nas najmniej efektywny i najgorzej konwertujący kanał. Znacznie lepiej sprawdza się Facebook, a najlepiej – YouTube.
Jak zgodnie z prawem powinny być oznaczane płatne współprace z markami? Jak prawidłowo uregulować kwestie prawa autorskiego? Kiedy współpraca z influencerem jest umową o dzieło i jaki to ma wpływ na podatki? Najważniejsze kwestie podatkowo-prawne dotyczące influencer marketingu Agnieszka Grzesiek-Kasperczyk omówi podczas szkolenia „Prawo w marketingu. Prawne aspekty współpracy z influencerami”.